Jak używać serum do twarzy?

2024-08-30
Jak używać serum do twarzy?

Aplikacja serum do twarzy jako jeden z etapów codziennej pielęgnacji skóry

Serum to kosmetyk, który zajmuje ważne miejsce w codziennej pielęgnacji skóry, ale bywa pomijany. Niektórym wydaje się, że jest on zbędny, ponieważ sam krem wystarczy. Nic bardziej mylnego!

Zacznijmy od tego, czym jest serum? To skoncentrowany kosmetyk, który zawiera substancje aktywne w wyższym stężeniu niż krem. Ponadto różni się od niego lżejszą konsystencją i tym, że wchłania się nieco szybciej.

Po co używać serum?

Dlaczego powinnaś włączyć serum do twarzy do planu codziennej pielęgnacji? Powodów jest przynajmniej kilka. Jest to kosmetyk, który:

  • wzmacnia codzienną pielęgnację, ponieważ charakteryzuje się wysoką zawartością składników aktywnych;

  • dzięki lekkiej konsystencji przenika do głębokich warstw skóry;

  • uzupełnia działanie kremu nawilżającego, przeciwzmarszczkowego czy rozjaśniającego i zapewnia jeszcze lepszy efekt nawilżenia, odżywienia, ujędrnienia i rozjaśnienia skóry;

Podsumowując, warto stosować serum, jeśli chcesz maksymalnie i kompleksowo zadbać o potrzeby swojej skóry.

Kto powinien stosować serum do twarzy?

Czy każdy powinien stosować serum do twarzy? Tak, jest ono nie mniej ważne niż krem i nie należy go traktować jako jego zamiennik. Najlepsze efekty osiągniesz stosując te dwa kosmetyki jednocześnie.

Jednak pamiętaj – nie ma jednego serum do twarzy, które odpowiada każdemu. Jeśli kosmetyk ma dobrze spełniać swoje zadanie, powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb Twojej skóry.

Jak rozpoznać rodzaj skóry? (edax.pl)

W takim razie pojawia się pytanie – jak dobrać serum do twarzy, żeby jego regularne stosowanie przyniosło efekty, na których Ci zależy? Poniżej mała ściąga!

  • Przebarwienia, plamy pigmentacyjne, nierówny koloryt skóry: serum rozjaśniające z witaminą C.

  • Utrata jędrności i zmarszczki: serum przeciwzmarszczkowe z kwasem hialuronowym.

  • Trądzik i niedoskonałości: serum, które zawiera składniki aktywne zalecane przy problemach skórnych (np. cynk, niacynamid, kwas salicylowy).

  • Suchość skóry: serum mające w składzie np. kwas hialuronowy, prowitaminę B6 czy ceramidy, czyli składniki aktywne uzupełniające działanie kremu nawilżającego.

Stosować serum powinny również osoby szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (np. ze względu na wykonywaną pracę, częste przebywanie na słońcu), a także te, które chcą przywrócić naturalny blask zmęczonej i matowej skórze.

Jak używać serum do twarzy?

Wysokie stężenia składników aktywnych w połączeniu z lekką konsystencją sprawiają, że serum to kosmetyk, który doskonale uzupełnia działanie kremu. Jednak tylko pod warunkiem, że jest dobrane do indywidualnych potrzeb skóry i stosowane we właściwy sposób. Tu pojawia się pytanie, jak stosować serum? Nakładać je przed kremem, czy może dopiero po nim? Jak często je używać?

Jak nakładać serum?

Serum należy nakładać po dokładnym oczyszczeniu twarzy i użyciu tonika, który pomaga utrzymać prawidłowe pH skóry i ma pozytywny wpływ na wchłanianie składników aktywnych. Krem powinno się aplikować dopiero po nałożeniu serum i jego całkowitym wyschnięciu.

Aby stosowanie serum przyniosło pozytywne efekty należy aplikować je regularnie i pamiętać o tym, aby:

  • nie nakładać zbyt dużych ilości kosmetyku – serum charakteryzuje się wysoką zawartością składników aktywnych, więc wystarczą dosłownie 2-3 krople;

  • delikatnie rozprowadzać serum opuszkami palców;

  • zacząć aplikację serum od środka twarzy i kierować się na zewnątrz;

  • na koniec delikatnie wklepać serum w skórę twarzy (unikać pocierania, które może podrażnić skórę – szczególnie, jeśli jest wrażliwa);

Krem nawilżający (lub o innym działaniu) nałóż dopiero po całkowitym wchłonięciu serum. Dzięki temu składniki aktywne będą miały czas, aby przeniknąć do głębszych warstw skóry (a krem nałożony w drugiej kolejności wzmocni ich działanie).

Jeśli chodzi o krem, najlepiej wybierz kosmetyk z filtrem SPF, aby chronić skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV i fotostarzeniem. Jest to zalecenie obowiązujące niezależnie od pory roku.

Jak używać serum? Czy należy stosować je codziennie?

Jak często stosować serum, aby zadbać o zdrowy, młody i promienny wygląd skóry? Można aplikować je codziennie, a nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Z kolei, gdy aktualnie nie ma potrzeby silnego nawilżenia, odżywienia czy rozświetlenia przebarwień można zmniejszyć częstotliwość stosowania (np. nakładać serum tylko raz dziennie lub co drugi dzień). Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Wybierz serum odpowiednie dla Twojej skóry

Jakich składników szukać w składzie serum, aby kosmetyk odpowiadał potrzebom Twojej skóry?

Najlepsze serum nawilżające – co powinno mieć w składzie?

Jest to serum, które nawilża skórę i zapobiega utracie wody z naskórka. Szczególnie poleca się je do skóry suchej czy cery dojrzałej.

Serum przeznaczone do skóry o takich potrzebach zawiera np.:

  • kwas hialuronowy: zapewnia silne i długotrwałe nawilżenie, ponieważ ma zdolność do wiązania wody i zapobiegania jej utracie z naskórka;

  • aloes: jeden z najbardziej wszechstronnych składników wykorzystywanych w kosmetyce – nie tylko nawilża skórę, ale i łagodzi podrażnienia, przyspiesza proces regeneracji i chroni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych;

  • oleje roślinne (np. z pestek winogron): silnie nawilżają i regenerują skórę, a także łagodzą podrażnienia;

  • naturalną betainę: zmniejsza przeznaskórkową utratę wody i zapewnia długotrwałe nawilżenie;

Wszystkie wyżej wymienione składniki aktywne znajdziesz w hiperintensywnie działającym boosterze Perfecta Me and My Aloe Vera. Jego skład został opracowany tak, aby już 5 minut po aplikacji przywrócić suchej skórze, ulgę, ukojenie i uczucie silnego nawilżenia.

Wśród kosmetyków marki Perfecta znajdziesz również inne serum stworzone z myślą o skórze suchej i bardzo suchej – Perfecta Organic Nature Hydro serum intensywnie nawilżające na dzień i na noc. Od wspomnianego wyżej boostera różni się składem i opakowaniem (butelka z wygodną pompką). Na liście składników znajdują się: organiczny olej konopny zapewniający długotrwałe nawilżenie i odbudowę bariery lipidowej naskórka, olej ze słodkich migdałów o silnych właściwościach nawilżających oraz glicerydy z oliwki zapewniające gładkość i silne nawilżenie.

Serum przeciwzmarszczkowe z kolagenem i kwasem hialuronowym

Wśród wskazań do regularnego stosowania serum do twarzy wymienia się nie tylko suchą i odwodnioną cerę, ale i skórę, która straciła jędrność i elastyczność. Wydaje Ci się, że to problem, który dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku? To nieprawda – Twój organizm coraz gorzej radzi sobie z wytwarzaniem kolagenu już od 25. roku życia. W związku z tym nie czekaj do 60. urodzin z zakupem serum do twarzy o działaniu przeciwzmarszczkowym.

Jednak pamiętaj, że kolagen to nie jedyny składnik, który "napina skórę" i przywraca jej elastyczność. Najlepsze serum przeciwzmarszczkowe zawiera również inne składniki, które pomagają wygładzić drobne zmarszczki i przywrócić skórze młody wygląd. Przykładem jest kwas hialuronowy, który znajdziesz np. w Yoskine Volumetry Expert Nawilżające serum modelujące owal twarzy, szyję i dekolt. Jest to produkt, który spełni wymagania nawet najbardziej wymagających osób – wchodzi w skład specjalistycznej linii kosmetyków nawilżająco-liftingujących inspirowanych zabiegiem wolumetrii twarzy. Zawiera aż 3 typy kwasu hialuronowego, które przenikają do głębszych warstw skóry i zapewniają silne nawilżenie.

Inną propozycją jest Hada Labo Tokyo Lift 3D Lifting Silnie naprawcze serum sojowe pod krem. Kosmetyk szczególnie polecany do cery dojrzałej. Wyróżnia się kombinacją 4 różnych rodzajów kwasu hialuronowego (w tym nowoczesnego kwasu hialuronowego 3D, który nawilża i tworzy na powierzchni skóry specjalną barierę ochronną). Ponadto ma w składzie izoflawony sojowe, które wzmacniają przeciwstarzeniowe działanie kwasu hialurnowego poprzez pobudzanie syntezy kolagenu.

Serum rozjaśniające

Serum rozjaśniające to wybór dla Ciebie, jeśli szukasz kosmetyku, który rozjaśnia cerę i pomaga zmniejszyć widoczność przebarwień, plam pigmentacyjnych czy śladów po zmianach trądzikowych. Czego szukać w składzie takiego serum? Składniki aktywne, które dobrze radzą sobie z przebarwieniami itp. to: witamina C, niacynamid, kwas glikolowy, ekstrakt z zielonej herbaty lub papai.

Przykładem kosmetyku, który sprawdzi się w przypadku potrzeby rozjaśniania skóry jest Perfecta B3 Forte odmładzające serum na dzień i na noc z 10% niacynamidem. Na jego liście składników znajdują się:

  • witamina B3 (niacynamid): delikatnie rozjaśnia przebarwienia, ujednolica koloryt, przywraca skórze odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiega przeznaskórkowej utracie wody;

  • kwas hialuronowy: nie tylko nawilża i odmładza skórę, ale i wspomaga wchłanianie innych składników aktywnych;

  • tarcza antipollution: roślinny polisacharyd otrzymywany w procesie fermentacji, który daje efekt "drugiej skóry" zapewniając silną ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych;

Wśród kosmetyków marki Perfecta znajdują się również takie, które pomagają rozjaśnić przebarwienia, dzięki witaminie C. Należy do nich m.in. Perfecta Fenomen C Wyrównanie kolorytu Booster, serum do twarzy z witaminą C. Jest to serum, które zawiera aż 3 skoncentrowane formy witaminy C (lipofilową, liposomową i hydrofilową C5300), transportery SVCT-1 ułatwiające transport tego cennego składnika do wnętrza komórek skóry, a także kwas hialuronowy i retinol. Taki dobór składników sprawia, że jest to kosmetyk, który nie tylko pomaga rozjaśnić przebarwienia, ale i dodaje skórze naturalnego blasku, ujędrnia ją i przywraca optymalny poziom nawilżenia.

Czym kierować się przy zakupie serum do twarzy?

Jedną z najważniejszych rzeczy przy zakupie serum do twarzy jest dobór kosmetyku, który odpowiada indywidualnym potrzebom skóry. Jednak choć skład jest niezwykle ważny istnieją też inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie serum.

  • Konsystencja: najczęściej jest ona wodno-żelowa lub wodno-olejowa.

  • Opakowanie: co prawda nie wpływa na działanie serum, ale ma duże znaczenie praktyczne. Przed zakupem kosmetyku zastanów się, czy wygodniejsze dla Ciebie będzie opakowanie z pipetą czy pompką. Poza tym zwróć uwagę na pojemność – jeśli chcesz używać serum 2 razy dziennie lepsze będzie większe opakowanie, które starczy na dłużej.

  • Zapach: wiele kosmetyków kusi nie tylko kolorowym opakowaniem, ale i zapachem. Jednak zastanów się, czy faktycznie jest to coś, na czym bardzo Ci zależy? Przemyśl też, czy Twoja skóra będzie dobrze tolerować substancje zapachowe (w przypadku cery wrażliwej może pojawić się problem)? Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę lepszym wyborem może okazać się kosmetyk bezzapachowy.

Czy warto stosować serum skoro codziennie używasz kremu do twarzy? Oczywiście, że tak! Pamiętaj, że serum i krem to dwa różne kosmetyki. Każdy z nich zajmuje inne miejsce w planie codziennej pielęgnacji skóry. Jeśli chcesz, aby Twoja cera wyglądała zdrowo, promiennie i młodo nie ograniczaj się do regularnego stosowania kremu. Poprzedź jego aplikację nałożeniem serum dobranego do indywidualnych potrzeb Twojej skóry.

pixel