Jak rozpoznać rodzaj skóry?

2024-03-22
Jak rozpoznać rodzaj skóry?

Dlaczego warto znać swój typ cery?

Typ cery to cechy charakterystyczne skóry danej osoby, które determinują jej stan, odpowiedź na różne czynniki i sposób pielęgnacji. Dlaczego warto znać swój rodzaj cery?

Znając typ cery, możesz lepiej zrozumieć jej potrzeby i dobrać odpowiednią pielęgnację. Każdy typ ma swoje specyficzne potrzeby. Przykładowo, cera sucha wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o nawilżenie. Z kolei skóra tłusta ma skłonność do przetłuszczania się, nadmiernego wydzielania sebum i powstawania zaskórników. W związku z tym jej posiadaczki powinny skupić się przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu skóry i unikaniu czynników, które stymulują aktywność gruczołów łojowych.

Warto rozpoznać rodzaj cery również ze względu na to, że jego znajomość wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych. Skórze wrażliwej szkodzi więcej składników. Może podrażniać ją np. alkohol denaturowany, kwasy organiczne w wysokich stężeniach. W związku z tym świadomość, że ma się ten typ cery skłania do poszukiwania kosmetyków o delikatnym działaniu, bez substancji drażniących.

Co więcej, znając swój typ cery możesz zaplanować lepiej nie tylko pielęgnację. Warto rozpoznać typ cery również ze względu na to, że ułatwia to wybór kosmetyków do makijażu.

Jakie są typy skóry?

Wyróżnia się 4 typy cery:

  • skórę normalną,
  • skórę suchą,
  • skórę mieszaną,
  • skórę tłustą.


Zanim dowiesz się, jak rozpoznać swój typ cery powinnaś poznać charakterystykę każdego z nich.

Cera normalna

Można powiedzieć, że posiadaczki cery normalnej to prawdziwe szczęściary. Jest to skóra, która nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację. Jest gładka, praktycznie pozbawiona niedoskonałości, nie ma tendencji do przetłuszczania się i przesuszania.

Cera sucha

Skóra sucha wygląda na przesuszoną, pozbawioną blasku. Charakterystyczne jest też to, że po jej umyciu pojawia się uczucie ściągnięcia.

Osoby o cerze suchej mają problem nie tylko z nadmiernym przesuszaniem się, brakiem blasku czy uczuciem ściągnięcia skóry. Ich utrapieniem mogą być również widoczne zmarszczki i suche skórki.

Cera tłusta

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech cery tłustej jest nadaktywność gruczołów łojowych. Nadmiar sebum przez nie produkowany przyczynia się do zatykania ujść gruczołów, błyszczenia się skóry i powstawania niedoskonałości.

Cera mieszana

Skóra mieszana ma cechy charakterystyczne dla skóry tłustej i suchej. Strefa T, czyli czoło, nos i broda stwarzają problemy, które wynikają z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Z kolei policzki wykazują cechy suchej skóry, przez co mają tendencję do przesuszania i wymagają silnego nawilżenia.

Jakie są podtypy skóry?

Cera mieszana, tłusta, sucha i normalna to typy cery. Oprócz nich wyróżnia się również 4 podtypy:

Pierwsza z wymienionych, czyli cera wrażliwa jest podatna na podrażnienia. W związku z tym wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o dobór kosmetyków. Posiadaczkom tego podtypu skóry zaleca się używanie dermokosmetyków o starannie dobranych składnikach.

Cera naczynkowa charakteryzuje się rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi (tzw. pajączkami). Niektóre osoby, które mają ten podtyp skóry wspominają również o uczuciu pieczenia i rozgrzania.

Kolejnym podtypem jest cera trądzikowa. Nie bez powodu bywa nazywana "problematyczną". Charakterystyczne dla niej są: rozszerzone pory, nadmiar sebum i widoczne niedoskonałości (m.in. zaskórniki, nacieki zapalne). Cera trądzikowa wymaga nie tylko szczególnej uwagi w kwestii pielęgnacji, ale i konsultacji z lekarzem. Za problemami ze zmianami trądzikowymi mogą stać np. zaburzenia hormonalne.

Ostatni z wymienionych podtypów to skóra dojrzała. Jej cechy charakterystyczne to: widoczne zmarszczki, opadająca skóra przy żuchwie, nieregularny owal twarzy oraz cienka, pozbawiona blasku skóra. Pielęgnacja tego podtypu skóry ma dużo wspólnego z pielęgnacją cery suchej. W obu przypadkach bardzo ważne jest dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia.

Jak rozpoznać rodzaj skóry?

Skąd masz wiedzieć, jaki jest Twój typ cery? Możesz zrobić prosty test. Zacznij od mycia twarzy, aby pozbyć się nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i resztek makijażu. Następnie dokładnie przyjrzyj się swojej skórze. Dotknij jej i oceń, czy jest sprężysta? Mało sprężysta, przesuszona skóra to znak, że prawdopodobnie jesteś posiadaczką cery suchej.

Przyglądaj się swojej cerze również w ciągu dnia. Jeśli skóra błyszczy się na całej powierzchni twarzy, a do tego zmagasz się z problemem rozszerzonych porów i niedoskonałości, prawdopodobnie jesteś posiadaczką cery tłustej. Z kolei, gdy wspomniane problemy dotyczą tylko strefy T (czoła, nosa, brody) to znak, że masz cerę mieszaną.

 

Jak zaplanować pielęgnacja przy każdym rodzaju skóry?

Znasz już cztery podstawowe typy cery oraz podtypy. W takim razie czas zastanowić się, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce? Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym dobierzesz pielęgnację do rodzaju skóry.

  • Cera normalna: zasady jej pielęgnacji są proste. Wystarczy, że będziesz pamiętać o codziennym oczyszczaniu i demakijażu, tonizowaniu, nawilżaniu i ochronie przed promieniowaniem UV.
  • Skóra sucha: skup się przede wszystkim na regularnym nawilżaniu i unikaniu czynników, które sprzyjają przesuszaniu się skóry. Jeśli chodzi o nawilżanie, wybieraj kosmetyki ze składnikami zapobiegającymi utracie wody z naskórka. Należą do nich m.in. kwas hialuronowy i kolagen. Dodatkowo zadbaj o ochronę skóry przed czynnikami, takimi jak: promieniowanie UV, silny wiatr, mróz czy kosmetyki na bazie alkoholu.
  • Skóra tłusta: w przypadku tego typu skóry bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków, które regulują wydzielanie sebum. Nie mniej istotne jest regularne złuszczanie martwego naskórka, ponieważ jego nagromadzenie prowadzi do zatkania ujścia gruczołów łojowych i powstawania niedoskonałości.
  • Skóra mieszana: wymaga zwrócenia szczególnej uwagi zarówno na nadaktywność gruczołów łojowych w obrębie strefy T, jak i nawilżanie skóry policzków.
  • Cera wrażliwa: w porównaniu do innych rodzajów cery charakteryzuje się większą skłonnością do powstawania podrażnień. W wyniku niewłaściwej pielęgnacji skóry wrażliwej mogą pojawić się nieprzyjemne objawy np. świąd i zaczerwienienie skóry. Aby ich uniknąć należy wybierać odpowiednie kosmetyki – dobrze sprawdzają się emolienty, które łagodzą stany zapalne, a także wykazują silne działanie nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające.
  • Cera naczyniowa: osoby z tym typem cery powinny pamiętać o delikatnym oczyszczaniu, łagodnym złuszczaniu martwego naskórka peelingiem do twarzy, regularnym stosowaniu kremów nawilżających, a także unikaniu gorącej wody i drażniących składników (np. alkoholu denaturowanego).

Jak zachować promienny, młody i zdrowy wygląd skóry (niezależnie od typu cery)?

Pomimo tego, że wyróżnia się 4 rodzaje skóry i 4 podtypy, etapy codziennej pielęgnacji wyglądają tak samo.

  • Krok 1.: dokładne oczyszczanie skóry ze wszelkich zanieczyszczeń (plus demakijaż w przypadku pielęgnacji wieczornej).
  • Krok 2.: tonizacja za pomocą toniku dobranego do potrzeb danego typu cery. Jest to krok, który ma na celu utrzymanie prawidłowego pH skóry.
  • Krok 3.: aplikacja serum.
  • Krok 4.: nałożenie kremu (najlepiej z filtrem SPF, ponieważ ochrona przeciwsłoneczna jest ważna przez cały rok).Co jakiś czas (najlepiej przynajmniej raz w tygodniu) zaleca się również wykonanie peelingu. Ma to na celu usunięcie martwych komórek naskórka, które gromadzą się na powierzchni skóry i sprawiają, że traci blask, staje się szorstka. Dodatkowo utrudniają przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry.


Określenie typu cery zazwyczaj nie zajmuje dużo czasu (jeśli masz z tym problemem poproś o pomoc specjalistę). W związku z tym warto poświęcić chwilę na to, aby dowiedzieć się, jaki masz rodzaj skóry. Dzięki temu jej pielęgnacja przyniesie lepsze i szybsze efekty!

 

Polecane

pixel