Krem do twarzy z filtrem SPF

ilość produktów: 16

Krem do twarzy z filtrem SPF to produkt, który zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jego głównym składnikiem jest filtr SPF, który chroni skórę przed poparzeniami słonecznymi i utrudnia proces starzenia się skóry.

Kremy przeciwsłoneczne, które chronią skórę twarzy przed promieniowaniem UV

Wiele osób uwielbia wygrzewać się w promieniach Słońca. Nie ma w tym nic złego, a wręcz przeciwnie. Promienie słoneczne "dodają energii" i są potrzebne do syntezy witaminy D, która pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie (jest niezbędna m.in. do wchłaniania wapnia, sprawnego funkcjonowania układu immunologicznego). Jednak przed rozpoczęciem kąpieli słonecznych warto sięgnąć po krem przeciwsłoneczny, który zabezpieczy skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dlaczego używanie tego typu kosmetyku jest tak ważne (nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok)?

Dlaczego ochrona przed promieniami UV jest tak ważna?

Promieniowanie słoneczne, które dociera do naszej planety tworzą: światło widzialne, światło podczerwone (odpowiedzialne za odczuwane przez nas ciepło) oraz promieniowanie UV. To właśnie przed tym ostatnim chronią filtry przeciwsłoneczne.

Być może zauważyłaś już, że kremy z filtrem SPF mają różne oznaczenia na opakowaniu. Niektóre zawierają informacje, że chronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Żeby zrozumieć o co chodzi, trzeba wiedzieć, co to za rodzaje promieniowania i jaki mają wpływ na skórę twarzy i ciała?

Promieniowanie UV dzieli się na 3 rodzaje (w zależności od długości fali elektromagnetycznej):

  • UVC – jest pochłaniane przez atmosferę ziemską i nie dociera do ziemi, dlatego krem przeciwsłoneczny nie ma na opakowaniu informacji na temat promieniowania UVC;

  • UVB – stanowi około 0,5% promieniowania słonecznego i odpowiada za rumień podczas opalania;

  • UVA – dociera do skóry właściwej i sprzyja m.in. przedwczesnemu starzeniu;

Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB mają niekorzystny wpływ na skórę, dlatego dobrym wyborem są kremy z filtrem, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB (informację o tym znajdziesz na opakowaniu produktu).

Wiesz już, że promieniowanie UVA i UVB mogę być szkodliwe. Jednak warto pójść dalej i zastanowić się, dlaczego powinnaś stosować kosmetyki, które zabezpieczają skórę przed ich działaniem? Zacznijmy od tego, że promieniowanie słoneczne (a konkretnie promienie UVA) to główny czynnik odpowiedzialny za przyspieszone starzenie się skóry (nazywane fotostarzeniem). Wynika to z tego, że wywołuje stres oksydacyjny, przyczynia się do degradacji włókien elastyny i kolagenu, zaburza naturalne funkcje ochronne skóry, wpływa na pracę melanocytów i zaburza ukrwienie skóry.

Wynikiem działania promieniowania UVA jest nie tylko utrata młodego wyglądu skóry. Fotostarzenie spowodowane promieniami UV objawia się również rogowaceniem i pogrubieniem skóry, utratą jej gęstości i jędrności, przesuszeniem, a także pękaniem drobnych naczynek krwionośnych (co jest szczególnie niekorzystne w przypadku cery naczynkowej).

To nie koniec. Używanie kremu z filtrem SPF jest bardzo ważne także ze względu na to, że narażenie skóry na działanie promieniowania UV skutkuje powstawaniem przebarwień, poparzeń, a także łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych. Podsumowując, ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych.

 

Krem z filtrem – czym kierować się przy jego zakupie?

Krem z filtrem to kosmetyk, którego warto używać – co do tego nie ma wątpliwości. Jednak pojawiają się one na etapie zakupu. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie tego typu kosmetyku.

Krok pierwszy – określ swój typ skóry i fototyp

Kremy z filtrem SPF powinny być dobierane do rodzajów skóry, a także fenotypu. Zacznijmy od typu cery. Jeśli jesteś posiadaczką skóry wrażliwej i Twoim problemem są reakcje alergiczne czy podrażnienia, postaw na dermokosmetyki przeciwsłoneczne. Z kolei, jeśli szukasz kosmetyków do cery tłustej lub mieszanej, wybierz lekki krem z filtrem SPF (np. Hada Labo Tokyo Sun Wodoodporny, nawilżający krem do twarzy SPF 30). Będziesz mogła używać go pod makijaż nie martwiąc się o to, że przyczyni się do zapchania porów i powstawania zaskórników.

Kremy z filtrem powinny być dobierane nie tylko do rodzajów skóry. Jeśli mają zapewniać skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVB i UVB powinny być dostosowane również do fototypu. Jak go określić?

Dermatolodzy wyróżniają 6 rodzajów karnacji skóry, które odpowiadają reakcjom na działanie promieniowania UV. Według twórcy tej klasyfikacji (B. Fitzpatrick’a) fototypy skóry dzielą się na:

  • celtycki: jasna skóra o różowym zabarwieniu, wysoka skłonność do zaczerwień i podrażnień;

  • północnoeuropejski: jasna skóra, ale bardziej w mlecznym odcieniu oraz jasne włosy i niebieskie oczy;

  • środkowoeuropejski: jasna skóra, ale w lekko śniadym lub złotym odcieniu oraz włosy w kolorze ciemnego blondu, jasnego lub średniego brązu;

Zgodnie z klasyfikacją stworzoną przez B. Fitzpatrick’a wyróżnia się jeszcze 3 fototypy skóry, ale występują one znacznie rzadziej u mieszkańców Polski.

Wiesz już, jaki masz fototyp skóry, więc teraz czas odpowiedzieć na pytanie o to, jakie filtry przeciwsłoneczne będą dla Ciebie odpowiednie? W przypadku fototypów celtyckiego i północnoeuropejskiego zaleca się kremy z filtrem SPF 50. Z kolei osobom z fototypem środkowoeuropejskim, który charakteryzuje się umiarkowanym ryzykiem poparzenia rekomenduje się kosmetyki z SPF 30 i więcej.

Filtry chemiczne i fizyczne – czym się różnią?

Dobór kremu do rodzajów skóry i fototypu to jedno. Kolejną ważną kwestią jest rodzaj filtru użytego w kremie. W kosmetykach do opalania znajdziesz filtry chemiczne i fizyczne. Czym się różnią?

  • Filtry chemiczne – ich działanie ochronne polega na absorpcji, czyli pochłanianiu szkodliwego promieniowania UVA i UVB. Do filtrów chemicznych zaliczają się mieszaniny różnych związków np. salicylanów, cynamonianów. Ze względu na to, że nie wnikają w głąb skóry nie pozostawiają tłustej warstwy i mogą być używane pod makijaż. Ich wadą jest jednak to, że mają niską fotostabilność. Wysoka temperatura i promienie słoneczne mogą obniżać ich skuteczność.

  • Filtry mineralne (inaczej filtry fizyczne) – należą do nich tlenek cynku i dwutlenek tytanu, czyli związki, które odbijają szkodliwe promieniowanie UV (można porównać to do "efektu lustra"). W związku z tym, że pozostają na powierzchni skóry polecane są do nawet najbardziej wrażliwej skóry skłonnej do podrażnień, a także do skóry dziecka. Przykładem kremu z SPF 50 z filtrami mineralnymi jest Dax Sun Mineralny krem ochronny SPF 50 dla osób o wrażliwej skórze, dzieci, niemowląt oraz kobiet w ciąży. Jest to krem do twarzy i ciała, który zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem UV, a także wyróżnia się hipoalergiczną i bezzapachową formułą. Dzięki temu jest polecany również dla alergików.

Dla kogo będzie odpowiedni krem z filtrem 50?

Niektóre osoby omijają kremy z filtrem SPF 50 szerokim łukiem z obawy przed brakiem opalenizny. Niesłusznie, ponieważ w przypadku bardzo jasnej czy jasnej karnacji tylko kosmetyki z wysokim filtrem UV zapewniają skuteczną ochronę przed fotostarzeniem czy poparzeniem.

Czy produkty z SPF 50 będą dobre również dla Ciebie? Tak, jeśli masz celtycki lub północnoeuropejski fototyp skóry. Będą odpowiednie także, gdy masz cerę wrażliwą, skłonną do reakcji alergicznych i podrażnień.

Kosmetyki z SPF 50 są rekomendowane również do skóry dzieci. W naszej ofercie dostępne są produkty stworzone specjalnie z myślą o ich delikatnej skórze (np. Dax Sun Krem ochronny dla dzieci i niemowląt SPF 50+).

W jaki jeszcze sposób zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry?

Jak jeszcze możesz uchronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV?

Inne sposoby na zabezpieczenie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV

Spraye, balsam, mleczka czy kremy z filtrem UV to podstawowy, ale nie jedyny element ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Przed wyjściem na Słońce pamiętaj również o odpowiednim nakryciu głowy, a także dobrze dobranych okularach przeciwsłonecznych.

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Jeśli zależy Ci na tym, aby nawet po kąpielach słonecznych Twoja cera była gładka i dobrze nawilżona pamiętaj o pielęgnacji skóry po opalaniu.

pixel