Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku
Odpowiednio dobrana pielęgnacja twarzy – co oznacza w praktyce?
Prawidłowa pielęgnacja twarzy jest niezbędna, jeśli chcesz, aby Twoja skóra wyglądała zdrowo, promiennie i młodo. Jednak warto pamiętać, że nawet systematyczne używanie kosmetyków do pielęgnacji twarzy nie przyniesie dobrych efektów, jeśli będą one źle dobrane.
Co powinnaś wziąć pod uwagę przy wyborze produktów do codziennej pielęgnacji skóry twarzy? Przede wszystkim typ cery, ponieważ każdy z nich ma inne potrzeby.
Dobierz pielęgnację do typu cery
Wyróżnia się 4 główne typy skóry:
- normalny
- suchy
- tłusty
- mieszany
Dodatkowo wyróżnia się kilka podtypów, takich jak skóra: wrażliwa, naczynkowa, trądzikowa i dojrzała. Czym charakteryzują się poszczególne z nich?
Cera normalna ma gładką powierzchnię z mało widocznymi porami. Nie ma tendencji ani do błyszczenia, ani do przesuszenia. Jej posiadaczki mogą cieszyć się brakiem zmarszczek przez długi czas. Jednym słowem jest to najmniej problematyczny typ cery, który wymaga jedynie dokładnego oczyszczenia, delikatnego nawilżenia i ochrony przed promieniowaniem UV.
Cera sucha wygląda na wysuszoną, szorstką i pozbawioną blasku. Ma predyspozycje do rogowacenia naskórka. Wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o nawilżenie, a także ochronę przed czynnikami przyspieszającymi proces starzenia (ponieważ zmarszczki są na niej szybciej widoczne).
Inne potrzeby ma cera tłusta charakteryzuje się tendencją do powstawania wyprysków, stanów zapalnych, a także dużą aktywnością gruczołów łojowych. W związku z tym jej posiadaczki powinny położyć szczególny nacisk na dokładne oczyszczenie skóry.
Ostatni z wymienionych typów cery, czyli mieszany można określić jako połączenie skóry suchej i tłustej. Strefa T (czyli czoło, nos, broda) ma tendencję do błyszczenia się i dużej aktywności gruczołów łojowych. W związku z tym najczęściej w tych miejscach są widoczne rozszerzone pory i zaskórniki. Z kolei pozostałe obszary twarzy mają cechy skóry suchej i wymagają silnego nawilżenia.
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym typie, a właściwie podtypie cery – skórze wrażliwej. Jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej powinnaś zwrócić szczególną uwagę na składniki kosmetyków, które mogą wywołać podrażnienia (np. alkohol denaturowany, mocne substancje myjące, wysokie stężenia kwasów organicznych).
Poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku
Może wydawać się, że po nocy bez makijażu, pielęgnacja twarzy nie jest potrzebna. Jednak jest zupełnie inaczej – dokładne oczyszczanie twarzy pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar sebum, dzięki czemu składniki aktywne z kosmetyków wchłaniają się lepiej.
Do porannej pielęgnacji skóry twarzy potrzebne Ci będą: płyn micelarny (lub inny kosmetyk, który pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń), tonik, serum i krem nawilżający.
Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku? Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry (np. za pomocą pianki do mycia twarzy, płynu micelarnego). Na oczyszczoną skórę twarzy nałóż tonik, który przywraca prawidłowe pH i sprawi, że składniki aktywne z pozostałych składników będą wchłaniały się lepiej. Następnie przejdź do aplikacji serum i kremu.
Wieczorna pielęgnacja skóry twarzy
Jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku? Jaka jest właściwa kolejność nakładania kosmetyków? Pierwszym krokiem jest dokładny demakijaż. Makijaż, a także wszelkie zanieczyszczenia możesz usunąć płynem micelarnym. Kolejny ważny krok to tonizacja skóry za pomocą toniku dobranego do potrzeb naszej skóry.
Masz już za sobą usuwanie makijażu i tonizację? W takim razie przejdź do nałożenia serum, a potem kremu. W wieczornej pielęgnacji podstaw na kosmetyki, które nawilżają skórę i przyspieszą procesy regeneracji. Należą do nich m.in. te z kwasem hialuronowym.
Regularne złuszczanie martwego naskórka – pamiętaj o nim przynajmniej raz w tygodniu
Jeśli chcesz, aby Twoja cera wyglądała zdrowo, promiennie i młodo powinnaś pamiętać nie tylko o codziennej pielęgnacji twarzy. Niezwykle ważne jest również złuszczanie naskórka. Dlaczego? Martwe komórki naskórka gromadzą się na powierzchni skóry, przez co składniki aktywne z kosmetyków z trudnością wnikają w głębsze warstwy skóry.
Jak usunąć martwy naskórek? Zrobisz to za pomocą peelingu, który powinnaś wykonywać minimum 1 raz w tygodniu.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje peelingów. Powinnaś dobrać je do potrzeb cery.
- Peeling enzymatyczny: zawiera enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek. Jest szczególnie polecany do skóry wrażliwej, ponieważ ma delikatniejsze działanie niż peeling mechaniczny.
- Peeling chemiczny: ma w składzie specjalnie dobrane substancje chemiczne, które złuszczają martwe komórki naskórka i pobudzają proces odnowy skóry. Do jakiego rodzaju cery jest polecany? Zaleca się go posiadaczkom cery trądzikowej. Przy czym należy pamiętać, aby nie wykonywać go częściej niż raz w miesiącu.
- Peeling mechaniczny: zawiera drobinki ścierające. Ze względu na ich wielkość dzieli się na peeling mechaniczny drobno- i gruboziarnisty. Można stosować go raz w tygodniu – dobrze wpisuje się w schemat pielęgnacji twarzy zanieczyszczonej, z tendencją do przetłuszczania.
Dobierz peeling do swojego typu cery i pamiętaj, aby wykonywać go regularnie. Dzięki temu Twoja cera stanie się gładka i promienna, a substancje nawilżające (lub te o innym działaniu) będą z łatwością przenikać do głębszych warstw skóry.
Ochrona przeciwsłoneczna – ważna przez cały rok
Wiesz już, jak pielęgnować skórę twarzy w zależności od pory dnia i jaka jest prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków. W takim razie warto wspomnieć jeszcze o tym, że właściwa pielęgnacja cery polega na ochronie skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednym z nich jest promieniowanie UV, które przyspiesza procesy starzenia.
Jeśli chcesz zachować młody wygląd, pamiętaj o stosowaniu dobrze dobranych kosmetyków z filtrem SPF przez cały rok. Przy czym nie oznacza to, że musisz codziennie aplikować na skórę twarzy olejki i kremy do opalania, których używasz do ciała. Możesz poszukać lekkiego kremu nawilżającego z filtrem SPF, kremu typu B&B lub podkładu. Tego typu kosmetyki sprawdzą się świetnie, jeśli nie chcesz wychodzić z domu bez makijażu.
Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak dobrać filtr SPF do potrzeb skóry? Przy zakupie należy kierować się tzw. fototypem.
Fototyp I nazywany jest "celtyckim" i charakteryzuje się jasną skórą o lekko różowym zabarwieniu (często z widocznymi żyłkami, naczynkami) oraz blond lub rudymi włosami. Jeśli jesteś posiadaczką tego fototypu, powinnaś używać kosmetyków z SPF 50.
Fototyp II (inaczej "północnoeuropejski") charakteryzuje się jasną skórą, ale w bardziej mlecznym niż różowym odcieniu. Ponadto charakterystyczne dla niego są blond włosy, skłonność do powstawania piegów oraz niebieskie oczy. Osoby z tym fototypem powinny stosować kosmetyki z SPF 50.
Z kolei fototyp III ("środkowoeuropejski") cechuje się jasną skórą, ale o lekko śniadym odcieniu. Jest to spowodowane większą ilością melatoniny, która nadaje skórze nie tylko śniady odcień, ale i zwiększa jej odporność na działanie promieniowania UV. W związku z tym osoby z tym fototypem mogą stosować kosmetyki z SPF mniejszym niż 50 (np. 30).
Codzienne stosowanie kremów z filtrem SPF to jeden z elementów pielęgnacji, który opóźnia procesy starzenia. Jeśli dodasz do tego dokładne oczyszczanie skóry, tonizowanie regularne nawilżanie i usuwanie martwego naskórka, Twoja skóra odwdzięczy Ci się młodym, promiennym i zdrowym wyglądem!