Kosmetyki do opalania z SPF 50

ilość produktów: 21

Kremy z filtrem SPF – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Powstawanie przebarwień, wysuszenie skóry, oparzenia i szybsze powstawanie zmarszczek to niepożądane efekty opalania. Jak ich uniknąć, aby cieszyć się zdrową opalenizną? Odpowiedzią są kremy z filtrem UV dobrane do potrzeb skóry. Sprawdź, czym kierować się przy ich zakupie i co oznacza skrót SPF widoczny na opakowaniu takich kosmetyków?

Co jest krem z SPF i czym się różnią od siebie poszczególne wersje SPF - SPF 30, 50 itd.?

Czym jest krem SPF i czym różni się od zwykłego kremu, który stosujesz na dzień lub na noc? SPF to skrót od angielskich słów "sun protection factor". Spotkasz go nie tylko na opakowaniach kosmetyków w Polsce, ale i innych krajach – jest to międzynarodowy skrót, stosowany na całym świecie.

Co oznacza skrót SPF? W praktyce mówi o tym, w jakim stopniu dany krem przeciwsłoneczny chroni skórę przed promieniowaniem UVB. Pojawiają się przy nim różne liczby, które interpretuje się w następujący sposób:

  • SPF 50+ – bardzo wysoka ochrona;

  • SPF 50 i 30 – wysoka ochrona;

  • SPF 15, 20 lub 25 – średnia ochrona;

  • SPF 6 i 10 – niska ochrona (kremy ochronne nie mogą mieć SPF niższego niż 6);

Żeby to lepiej zobrazować można pokazać, jak procentowo wygląda ochrona przeciwsłoneczna, którą zapewnia krem z odpowiednim SPF. Dla przykładu ten, który ma SPF 50 filtruje około 98% promieniowania UVB. Z kolei ten z SPF 15 około 93%. Na ten moment nie wynaleziono jeszcze kosmetyków, które filtrowałyby w 100% promieniowanie słoneczne.

Dlaczego warto chronić się przed promieniami słonecznymi?

Wyróżnia się 3 rodzaje promieniowania UV. Tylko 2 z nich docierają do Ziemi i działają na skórę.

  • UVA – stanowi około 9,5% promieniowania słonecznego. Dociera aż do skóry właściwej.

  • UVB – stanowi około 0,5% promieniowania słonecznego. Pobudza skórę do produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za opaleniznę. Przy czym warto wiedzieć, że za powstawaniem pięknego kolorytu skóry kryje się tak naprawdę reakcja obronna skóry na działanie promieniowania UV.

Często powtarza się, że należy używać kremy przeciwsłoneczne, ponieważ chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Tu pojawia się pytanie, dlaczego jest ono uznawane za szkodliwe?

Fotostarzenie

Mniej więcej w latach 90. XX wieku okazało się, że szybkie starzenie się skóry jest spowodowane w głównej mierze promieniowaniem UVA. Stworzono nawet specjalny termin opisujący to zjawisko – fotostarzenie.

W jaki sposób promieniowanie UVA przyspiesza procesy starzenia? Wśród głównych czynników wymienia się m.in. wywoływanie stresu oksydacyjnego, zaburzenia ukrwienia skóry i funkcji jej bariery ochronnej.

Negatywne działanie promieniowania UVA na skórę nie jest widoczne od razu, ponieważ nie pojawia się rumień. Za to sygnałem alarmującym są m.in. utrata gęstości i jędrności, przesuszenie oraz zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych.

Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVB. Opisuje się je jako ostrą reakcję skórną, która daje objawy pod postacią:

  • swędzenia, obrzęku i zaczerwienienia skóry (oparzenie I stopnia),

  • pęcherze, łuszczenie się skóry (oparzenie II stopnia).

Najgroźniejsze jest oparzenie III stopnia, które może doprowadzić do powstania przebarwień i blizn.

Czy stosowanie kremu SPF jest uzasadnione poza sezonem letnim?

Kremy przeciwsłoneczne często kojarzone są z kosmetykami, które zabiera się na plażę i stosuje tuż przed kąpielą słoneczną. Jednak tak naprawdę krem ochronny warto stosować przez cały rok, ponieważ skóra jest narażona na działanie promieniowania UV niezależnie od pory roku.

Zastawiasz się, jak w takim razie połączyć ochronę przed szkodliwym promieniowaniem z codziennym makijażem? To żaden problem, ponieważ w sprzedaży dostępne są kremy z filtrem o lekkiej konsystencji, które możesz stosować pod make-up. Przykładem jest Dax Sun Nawilżający krem ochronny z kwasem hialuronowym SPF 50+, który ma lekką konsystencję, szybko się wchłania, daje aksamitne wykończenie i pielęgnuje skórę (w jego składzie znajduje się kwas hialuronowy o właściwościach nawilżających i przeciwstarzeniowych). Jednocześnie zapewnia skuteczną ochronę zarówno przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVA, jak i światłem emitowanym przez ekrany HEV i podczerwonym IR.

Jaki krem z filtrem wybrać?

W sprzedaży dostępne są różne kremy z filtrem przeciwsłonecznym, dlatego pewnie zastanawiasz się, czym kierować się przy zakupie? Pierwszą ważną rzeczą jest wybór kosmetyku z odpowiednim filtrem SPF. Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę to m.in. rodzaju filtru, konsystencja i właściwości pielęgnacyjne.

Krem przeciwsłoneczny z odpowiednim filtrem SPF to podstawa

Zadaniem kremu z filtrem jest przede wszystkim ochrona przeciwsłoneczna. W związku z tym wybierając krem z filtrem, zwróć uwagę przede wszystkim na wartość SPF.

Jesteś osobą o jasnej lub bardzo jasnej karnacji, Twoja skóra praktycznie się nie opala i jest wrażliwa na działanie promieniowania UV? W takim razie potrzebny Ci krem przeciwsłoneczny z SPF 50+, 50 lub 30, który zapewni wysoką ochronę. Przykładem jest

Masz ciemniejszą karnację i uzyskanie pięknej opalenizny w krótkim czasie nigdy nie było dla Ciebie problemem? W takim razie idealny krem dla Ciebie to ten z filtrem SPF poniżej 30 (np. Dax Sun Ultralekki ochronny krem do twarzy SPF 30 ACTIVE+).

Filtry mineralne i chemiczne – które są lepsze?

Krem przeciwsłoneczny może zawierać filtry chemiczne lub fizyczne. Czym się różnią?

Filtry fizyczne (inaczej filtry mineralne) to dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Mechanizm działania tych związków polega na tym, że odbijają i rozpraszają szkodliwe promieniowanie. Można porównać to do "efektu lustra".

Jakie zalety ma filtr mineralny? Jego mocną stroną jest fotostabilność oraz fakt, że jest dobrze tolerowany przez skórę. Dzięki temu nie traci swoich właściwości ochronnych pod wpływem ciepła czy promieniowania UV. Ponadto może być stosowany do każdego rodzaju skóry. Polecany jest nawet do skór wrażliwych, na których pojawiają się zmiany skórne związane z atopowym zapaleniem skóry.

W sprzedaży dostępne są również kremy z filtrem chemicznym, czyli substancjami chemicznymi, które wnikają w skórę i absorbują szkodliwe promienie słoneczne. Za dużą zaletę tego typu filtrów uznaje się to, że są praktycznie niewidoczne na skórze. Nie pozostawiają lepkiej, ciężkiej warstwy. Są wygodne w użytkowaniu, ale mają też pewne wady. Jedną z nich jest to, że zapewniają ochronę skóry przed promieniowaniem UV dopiero po około 30 minutach. To oznacza, że jeśli postawisz na kremy z filtrem chemicznym musisz pamiętać o aplikacji jeszcze przed wyjściem z domu.

Krem ochronny, który sprawdzi się również przy wrażliwej skórze

Kremy z filtrem powinny być dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb skóry. W przypadku skóry normalnej nie ma z tym dużych problemów. Większe trudności stwarza skóra wrażliwa. Jeśli jesteś jej posiadaczką postaw na naturalne kremy, które nie mają w składzie substancji zapachowych, alkoholu lub konserwantów.

W naszej drogerii internetowej dostępne są emulsje, które zapewniają wysoką ochronę przed promieniowaniem UV i są odpowiednie dla skóry wrażliwej. Mowa tu o Hada Labo Tokyo Sun Lotion emulsja do opalania z SPF 30, która wyróżnia się szybko wchłaniającą się konsystencją typu DRY-TOUCH (dzięki, której możesz nakładać kosmetyk nawet na mokrą skórę), fotostabilnymi filtrami oraz starannie dobranym składem z intensywnie nawilżającym Super Hyaluronic Acid™ oraz regenerującym panthenolem.

Oprócz emulsji w ofercie marki Hada Labo Tokyo znajduje się wodoodporny krem z filtrem SPF 30. Jest to kosmetyk, który zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną, szybko się wchłania i pielęgnuje skórę.

Dla całej rodziny - kremy z filtrem dla dzieci i dorosłych

Ochrona przeciwsłoneczna jest ważna nie tylko, jeśli chodzi o osoby dorosłe, ale i dzieci. W przypadku delikatnej skóry dziecka dobrze sprawdzi się kosmetyk oparty na naturalnych składnikach z wysokim filtrem SPF (np. SPF 50).

Czy to oznacza, że musisz kupować osobny krem z filtrem dla każdego członka rodziny? Niekoniecznie, ponieważ może być to mało wygodne rozwiązanie (szczególnie w przypadku rodzinnej podróży). Lepszym rozwiązaniem będzie np. Dax Sun Rodzinna emulsja do opalania dla dorosłych i dzieci SPF 30, która zapewnia skuteczną ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Ponadto wyróżnia się wysoką wodoodpornością, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które uwielbiają przebywać w wodzie.

Krem z filtrem to obowiązkowa pozycja w kosmetyczce i to nie tylko latem. Warto dbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok. Zajrzyj do naszej drogerii internetowej i wybierz dobry krem, który sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i podczas wakacyjnych wypadów!

pixel